Masívní dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy patří mezi velice oblíbenou variantu podlahových krytin, neboť přináší do každého domova kousek z přírody a šíří v interiéru příjemnou atmosféru. Z dřevěných podlah vyzařuje teplo a klid, které dodají interiéru útulnost. Dřevěné podlahy jsou vhodné zejména do obytných prostor, kanceláří a dalších objektů s menším zatížením a ohleduplným zacházením.

JAKÉ DŘEVO PODLAHY ZVOLIT?

Výběr konkrétního typu podlahové krytiny se odvíjí podle stylu interiéru, předpokládaného namáhání a vkusu.

DŘEVĚNÉ PODLAHY SE ROZDĚLUJÍ PODLE TVRDOSTI NA:

  • VELMI MĚKKÉ DŘEVO – má např. smrk, jedle, borovice, vrba, lípa či topol
  • MĚKKÉ DŘEVO – do této kategorie spadají podlahy vyrobené z břízy, olše, jalovce nebo modřínu
  • POLOTVRDÉ DŘEVO – do polotvrdých dřevin se řadí stromy jako kaštan jedlý, líska, jilm a platan
  • TVRDÉ DŘEVO – podlahy s tvrdým dřevem se vyrábějí z dubu, buku, ořechu, javoru, jasanu, jabloně, hrušky, švestky, akátu či habru

NEVÝHODY DŘEVĚNÝCH PODLAH

Druhy použitých dřevin se neliší jen podle tvrdosti, ale také podle vzhledu. Zde je několik příkladů, jaké mají jednotlivé podlahové krytiny barevný odstín.

SMRK – je velice měkké dřevo, jehož barva je bílá s nažloutlým nádechem až žluto-béžová.
BOROVICE – má velice měkké dřevo. Tato podlaha po položení má světlý odstín, ale působením světla se časem zbarvuje do červenohnědé barvy.
BUK – má teplý načervenalý odstín, který je nenápadný. Podlaha vyrobená z buku se hodí zejména do interiéru s výrazným nábytkem a barvou stěn.
DUB – má žlutohnědý odstín dřeva. Jedná se o nadčasový materiál, a tak je vhodný pro každý styl zařízení. Navíc má výborné vlastnosti, např. nereaguje na světlo, je velice odolný proti namáhání, na rozdíl od jiných dřevin málo nabobtnává.
JASAN – je krásné strukturované dřevo v různých barevných odstínech. Mezi jeho dobré vlastnosti patří elastičnost a vysoká odolnost proti namáhání.

NEVÝHODY DŘEVĚNÝCH PODLAH

Jednou z hlavních výhod dřevěných podlah je to, že se při jejich poškození dají zbrousit. Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost a mohou se několikrát renovovat. Podlahy ze dřeva mají výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou tedy vhodné i do místností se zabudovaným podlahovým vytápěním.

Díky jejich dobré elasticitě chrání dřevěné podlahy končetiny při chůzi a nárazech. Dřevěné podlahy se na rozdíl od podlah s umělými hmotami minimálně nabíjí statickou elektřinou, proto nepřitahují prach ani různé alergeny.

NEVÝHODY DŘEVĚNÝCH PODLAH

Dřevěné podlahové krytiny jsou na rozdíl od jiných materiálů výrazně dražší. Pořizovací cena se odvíjí od zvoleného materiálu podlahy. Na trhu jsou k dispozici i levnější dřevěné podlahové krytiny, ty jsou však vyrobeny z měkčího dřeva, které lze snadněji poškodit.

PÉČE A ÚDRŽBA DŘEVĚNÝCH PODLAH

Dřevěné podlahy nejsou na údržbu příliš náročné, avšak vyžadují větší péči než ostatní druhy podlahových krytin. Při pravidelné údržbě je vhodné dřevěnou podlahu setřít suchým, nebo drobet navlhčeným mopem. Navlhčený mop však použijeme pouze v případě, pokud je dostatečně vyždímán. Vlhkost totiž dřevěným podlahovým krytinám nedělá dobře, a pokud by voda do podlahy zatekla, mohlo by dojít k jejímu poškození.

KDE KOUPIT DŘEVĚNÉ PODLAHY?

Také uvažujete nad novou dřevěnou podlahou? Potom byste se měli poohlédnout tam, kde mají mnohaleté zkušenosti a kromě prodeje provádí i pokládání a rekonstrukci podlahových krytin. V Brně a Jihomoravském kraji najdete největší výběr za nejlepší cenu STYLEFLOOR Podlahy PŘIKRYL – dřevěné podlahy Brno.

Parkety můžeme rozdělit na tři základní typy:

PARKETOVÉ VLYSY, představující nejčastější a nejosvědčenější typ parket; vyrábí se z masivního dřeva a jednotlivé vlysy se spojují na principu pero-drážka.
MOZAIKOVÉ a KAZETOVÉ PARKETY, jež se skládají do nejrůznějších vzorů (stromeček nebo řemen ) mohou být vyrobeny z masivního dřeva nebo z vícevrstvého materiálu.

LAMPARKETY neboli lamelové dřevěné podlahy, které jsou tvořeny vícevrstvými lepenými podlahovými dílci.
Nejpoužívanějším a nejosvědčenějším typem masivních dřevěných podlah jsou tzv. parketové vlysy. Jedná se o celodřevěnou podlahu složenou z menších dílců, které se navzájem spojují na principu pero-drážka.

Podlaha z masivních parket působí velmi příjemným teplým dojmem, má dobré tepelně izolační vlastnosti a krásný, ničím nenapodobitelný vzhled. Při šetrném zacházení se podlaha odvděčí téměř neomezenou životností. Stejně jako v případě ostatních podlahových krytin z masivního dřeva, i podlaha z klasických parket se hodí především do soukromých interiérů, v nichž se předpokládá relativní stálost teploty okolního vzduchu a jeho přirozená vlhkost.

Parketové vlysy jsou dodávány v přírodním stavu s bočním a čelním perem a drážkou. Nejčastěji se vyrábí z dubového dřeva, které je velmi tvrdé a odolné. Vedle něj bývá skvělou alternativou též dřevo jiných tvrdých listnatých stromů, zejména buku, jasanu, habru, červeného dubu nebo akátu.

Klasické parkety, zejména ty zhotovené z dubového dřeva, jsou tradiční podlahovou krytinou českých domácností již déle než 100 let. Už tehdy byly dubové parkety nejoblíbenější volbou. Dnes se s nimi při rekonstrukcích bytových prostor a renovacích starých dřevěných podlah často setkáváme.

Podlaha z parket může mít dvě podoby:

RUSTIKAL čili podlaha přirozené přírodní povahy se všemi nenapodobitelnými barevnými variacemi, které samo dřevo nabízí; přírodní charakter podlahy ještě více podtrhne dodatečná úprava povrchu olejem.

NATUR vyznačující se barevnou jednoduchostí a o něco konzervativnějším rázem; dřevěná podlaha tohoto provedení působí velmi vyrovnaným, klidným a útulným dojmem a hodí se zvláště do klasických interiérů.

Možnost renovace parket, tzn. odborné obnovy podlahy takřka do původního stavu, je obrovskou výhodou parketových podlah i všech ostatních typů podlah zhotovených z masivního dřeva. Za předpokladu, že podlaha není velmi poničená, ale nese jen známky dlouholetého běžného používání, může renovace způsobit, že podlaha bude vypadat doslova jako nová, a to i po více než osmdesáti letech věrné služby.

Renovace podlahy zahrnuje odborné přebroušení povrchu podlahy, jeho vytmelení a následnou povrchovou úpravu lakem popřípadě olejem. Podlahy vyrobené z masivního dřeva je možné renovovat i vícekrát. Tato skutečnost do značné míry stírá výrazný cenový rozdíl mezi podlahou z masivního dřeva a podlahami z jiných materiálů (zejména laminátové plovoucí podlahy a podlahové krytiny z PVC).