Korkové podlahy

You are here:

Plusy

  • výjimečný přírodní materiál
  • mimořádné tepelné a akustické vlastnosti
  • pružnost a příjemný došlap
  • nepropustnost
  • možnost výběru povrchové úpravy
  • možnost renovace

Minusy:

  • možnost poškození vrypem
  • méně dekorů
nove-korkove-podlahy-2015
korkove-podlahy-vrstvy

Korek

Příjemná na první pohled, teplá na první dotek. Taková je korková podlaha, prakticky jedna z nejlepších v tomto směru.

Mnozí si pod pojmem korek na podlaze představí slabou, snadno zničitelné a obtížně udržovanou podlahu. Když se korkové podlaze podíváme blíže, zjistil, že je to naopak. Korkové podlahy jsou velmi trvanlivé, odolné a snadno udržovatelné. Potěšující zpráva pro ochranářů přírody je, že korková podlaha na výrobu nepotřebuje Poražen strom. Korkové podlahy se vyrábějí z kůry korkového dubu, který se pěstuje zejména v Portugalsku. Kůra se poprvé odlupují z 25 letého dubu a dále se upravuje drcením, spojováním a lisováním. Za asi 9 let se strom zregeneruje a tato kůra se opět použije k výrobě další podlahy. Tento proces se opakuje do konce života stromu, který se dožívá 150-200 let.

Korek svou houbovitý strukturou tvoří výbornou ochranu proti hluku a chladu. Má malou tepelnou vodivost a navíc vyzařuje vlastní teplo. Tlumí vibrace a kmity, což je důležité v dětských pokojích, v nichž se dělá největší hluk.

Korek je příjemně teplý, měkký, tichý, nenasává vlhkost a díky speciální a důsledné povrchové úpravě se z něj stává dokonalý materiál pro vybavení koupelny. Výhodou je i hygieničnost, pružnost a jeho snadná údržba, drží tvarovou stálost, odolává plísním.

Korkové podlahy

Korkové podlahy odolávají střídání teplot, suchu i vlhkosti. Dokonce dlouhodobému působení vody. Proto může korková podlaha jedinečně zpříjemnit kuchyni. Korkové podlahy jsou chemicky neutrální a antistatické. Nepřitahují prach, který je jedním z nejčastějších alergenů u dětí.

Korek má jednu větší nevýhodu, a sice, podléhá UV záření. Pokud nechcete mít v pokoji světlá místa, místnost třeba vhodně stínit. To si všimnete zejména při stahování: po přemístění nábytku se objeví tmavší ohraničené plochy tam, kde na ně nedopadalo světlo. Časem se však ztratí. Mnozí se mylně domnívají, že korek pro své izolační vlastnosti není vhodný na podlahové topení. Právě naopak, korek má jedinečnou akumulační schopnost a teplo rovnoměrně uvolňuje do vytápěného prostoru.

Korek je však velmi citlivý na jakékoli nerovnosti. Plocha, na kterou se korkové podlahy pokládají musí být dokonale rovná a suchá. Pokud je třeba, nanáší se stěrka, která brání prosakování lepidla do betonu. Je třeba si však dát pozor, protože při nekvalitním vystěrkování se jednotlivé dlaždice mohou při okrajích vydout a znehodnotit. Při ukládání je vhodné, abyste začali ve středu místnosti a pak postupujte do stran. Pokud začnete lepit čtverce hned od rohu, můžete „chytit“ křivou stěnu a výsledek bude velmi špatný. Při přechodech použijte přechodové lišty. Pokud máte podlahové vytápění, věnujte pozornost dilatačním spárám v rozdílné vytápěných místnostech a nerovnoměrně vytápěných plochách. Při poškození korkové dlaždice se znehodnocený kus vytrhne. Vzniklé místo se důkladně očistí, uloží a zatlačí se nový čtverec. Je však nutné počítat s tím, že nová korková dlaždice bude mít jiný odstín než ostatní.

Korek bez povrchové úpravy třeba nalakovat laky ředitelnými vodou. Jsou elastické, rychleschnoucí a oděruvzdorné. Mohou být lesklé, polomatné i matné. Pokud však chceme dosáhnout kvalitu srovnatelnou s originální vinylovou ochrannou vrstvou, musíme podlahu natřít nejméně třemi vrstvami.

Kvalitně povrchově upravený korek odolá vylití inkoustu, inkoustu i vodovým barvám. To je další důvod, proč se korek tak často používá právě v dětských pokojích. Časem se na podlaze objeví „vyjeté“ cestičky. Jemným smirkovým papírem je možné tuto „chybu“ opravit. Podlahu zbrousit a znovu nalakovat vodou ředitelným lakem. Údržbu stačí provádět otíráním s vlhkým hadrem

Korkové podlahy jsou zpátky

Kromě klasických hnědých dlaždic přírodního korku si můžete vybrat ze široké škály vzorů a barev. Korkové podlahy, které připomínají kámen, dřevo či klasické keramické dlaždice. Od smetanových odstínů až po různé jedno či více barevné kombinace. Stejně jako u ostatních druhů podlah, i korek se nabízí v plovoucí podobě. Vybrat si můžeme dřevěné podlahy s korkovým jádrem nebo typ s korkovou dýhou a jádrem. Obě podlahy jsou v plovoucí i lepené verzi. Právě díky korkovému jádru se snižuje hlučnost kroků v místnosti nebo mezi patry až o 20 decibelů. Tuto zvukovou izolaci lze ještě zvýšit tím, že pod plovoucí korkovou podlahu se umístí korkové baly tlusté 2 mm.

Povrch chrání vrstva odolná proti oděru a pod korkovým jádrem je dřevotřísková deska, typická pro plovoucí podlahy, a navíc základní vyrovnávající dřevěná dýha. Díky svému složení je tato podlaha maximálně pohodlná na chůzi.

Celkově jsou korkové podlahy jedny z dražších nabízených podlah.