Dřevěné třívrstvé podlahy

DŘEVO STÁLE VEDE!

I přes vysokou úroveň moderních technologií zůstává, co do kvality, na samotném vrcholu dřevo. „Pokud si do luxusního domu pořídíte umělohmotnou podlahu, zcela zkazíte jeho auru,“. Dřevěné podlahy si lidé obecně více váží a jejich vztah k ní je dlouhodobější. Vyšší pořizovací cena je tedy plně vykoupena její životností. „Vezměme si například domy ze třicátých let minulého století. Parkety, které jsou v nich přes osmdesát let, vypadají pořád skvěle.

Pro které vlastnosti se dřevěná podlaha ještě cení? Především pro její typickou vůni, vzhled a příjemný povrch. Tyto vlastnosti nenahradí snad žádný jiný materiál. Navíc je dřevo elastické a díky tomu se po dřevěné podlaze příjemně chodí a končetiny jsou chráněny před nárazy, tedy i před únavou svalů a vazů. Dřevěná podlaha je také dobrým zvukovým i tepelným izolantem, interiér s převahou dřeva působí teple a útulně.

Jak si ale vybrat z nepřeberného množství druhů a barev? Obecně platí, že do novostaveb se většinou dávají masivní podlahy nebo třívrstvé podlahy již s finální povrchovou úpravou.

O výběru podlahy nakonec rozhodne zákazník. A ten se často rozhoduje podle ceny. Dá se ušetřit výběrem dřeva i způsobem pokládky: „Náklady na masivní podlahu mohou být až trojnásobné oproti vrstvené. Pokud se rozhodnete pro plovoucí podlahu, ušetříte navíc i za lepidlo.

Při výběru dřevěné podlahy také obecně platí, že tvrdší dřevo se hodí do více namáhaných prostor, jako je obývací pokoj či kuchyně, a měkčí dřevo zase do prostor s menší zátěží, například do ložnice. Oproti všem pravidlům se již dnes nevylučují dřevěné podlahy ani v místnostech s vyšší vlhkostí, jako je koupelna. „Vždy záleží na tom, jak se k podlaze budete chovat. Mnohdy postačí, když se koupelna bude pravidelně odvětrávat a uživatelé dohlédnou na to, aby zde po koupání nebylo jezero.

Dřevěný obklad podlahy ocení jistě i alergici, kterým se nedoporučují umělé materiály kvůli úniku alergenů do ovzduší.