Bambus

Bambus je v tropickém pásmu pěstovanou trávou, která je pravidelně vystavena dešti, vysoké vlhkosti, to znamená, že mezitím si proti těmto externím vlivům vybudoval odolnost. Dokonce lépe než dřeviny. Odolá vylité vodě, tedy v kuchyni a koupelně je dokonalým výběrem pro ty, kteří mají rádi přírodní materiály.

Samozřejmě není úplně voděodolným, ale v kategorii tvrdého dřeva je na tyto vlivy nejméně citlivý. V neposlední řadě je pružnější než dřevěná podlaha, co se dokonale projeví například v kuchyni, když z častého postávání bolí nohy na podlahách tvrdých, pro tělo poskytuje pohodlnější, příjemnější pocit.

Konečně je třeba shrnout, že bambusová podlaha má neobyčejnou tvrdost, pochází z rychle obnovitelných zdrojů, dobře odolává vodě, vlhkosti, vysokým teplotám, škůdcům, může se aplikovat v koupelně, nad podlahové topení, dokonce se její povrch dá několikrát znovu leštit.

Plusy:

  • krásný přírodní materiál
  • vynikající tepelný izolant
  • odolný proti stlačení
  • stabilita objemu při vysokých a nízkých teplotách
  • odolnost proti chemickým látkám
  • dlouhá životnost
  • nenapadnutelný parazity
  • vhodný pro alergiky

Minusy:

  • možnost poškození vrypem
  • méně dekorů

Bambusové podlahy

Bambus je pevný jako ocel, a zároveň ohebný. Poměrem vlastní hmotnosti k zatížení předčí stavební ocel, a dokonce i dřevo. Při namáhání tahem je mnohem stabilnější, navíc je nehořlavý.

Bambusové parkety se vyrábějí ze štípaných plátů bambusového kmene, které se lepí pod vysokým tlakem, ve dvou vzorech. Na šířku spojené proužky bambusu tvoří horizontální skladbu. Pokud se pláty k sobě postavené na výšku slepí, tak tvoří jemnější vertikální skladbu (kresbu).

Jejich tvrdost je vyšší než u podlah vyrobených zu nás běžně používaných tvrdých dřevin, jako je dub nebo buk. Pokud je třeba povrch opravit, můžete podlahu vyrobenou z bambusových lamel klidně několikrát přebrousit. Povrch podlahy může být lakován nebo voskovaný. V poslední době je stále oblíbenější olejování. Tato úprava je náročnější na údržbu než u lakovaných podlah.

Klima v místnostech, kde budou bambusové parkety položeny, by se měla pohybovat v rozmezí 20 – 23 oC (50 – 60% relativní vlhkost vzduchu). V případě extrémně vlhkého nebo naopak příliš suchého prostředí, by mohly parkety více pracovat a docházelo by k sesychání, tvorbě spár a zvlnění. Nejkvalitnější druhy bambusu pocházejí z Číny. Rozměry bambusových parket bývají většinou 9 x 90 cm, ale není problém sehnat desky s rozměrem 12 x 120 cm. Tloušťka bývá od 10 do 18 mm.

Základní barevnost bambusové podlahy je krémová, tedy natur nebo tmavší medová známá jako coffee. Barva a charakter jsou rozdílné podle druhu, oblasti, půdy, doby sklizně a věku bambusu.

Bambusové podlahy mohou neodbornou montáží připravit mnoho překvapení. Podlahy na pokládku bambusových parket musí být maximálně rovné. Pokud je to nutné, je třeba podlahu před pokládkou vystěrkovat. Parkety asi 2 až 3 týdny před montáží vybalte, aby se aklimatizovala. Zabráníte jejich přirozenému pracování a tvorbě spár.

Bambusovou podlahu udržujte v čistotě. Na vymazání nečistot používejte navlhčený měkký hadřík. Zabraňte styku podlahy s vodou. Podlahu po několika letech navoskujte nebo nalakujte a snažte se udržet povrch laku hladký. Často místnost větrejte, udržujte vhodnou pokojovou teplotu. Podlahy z bambusu jsou stálobarevné, nenáročné na údržbu, odolné vůči vlivům prostředí, vodě i slunečnímu záření. Vynikají zejména svou tvrdostí a tedy i odolností vůči opotřebení.

Podlaha z bambusu Vám vydrží po celý život.

Co myslíte, vyplatí se tato investice?

Může nějaká plovoucí podlaha vydržet na celý život, pokud bude pravidelně používána?